Return to news
3 November, 2021
Народні депутати відправили у відставку Міністра оборони Тарана та Віце Прем'єра Уруського  
3 листопада Верховна Рада звільнила п’ятьох міністрів. Серед них - Міністр оборони Андрій Таран та Міністр з питань стратегічних галузей промисловості Олег Уруський.
Обидва міністри не з’явилися на засідання Ради і не прозвітували про результати своєї роботи. Це викликало чимало критики з боку народних депутатів і вкотре привернуло увагу до необхідності посилення парламентського нагляду за виконавчою владою.
Звільнених міністрів найбільше звинувачували у зриві оборонного замовлення та провалі реформи оборонних закупівель.
Зокрема, Голова Комітету з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха назвав цю ситуацію “оборонним замовленням Шредінгера”. Він зазначив, що ще 9 місяців тому ним було ініційовано постанову про звільнення Олега Уруського, втім лише зараз це питання винесли на розгляд парламенту.
Відставку віце-прем’єра підтримали з огляду й на цілу низку інших невиконаних ним завдань. Йдеться про затягування корпоратизації Укроборонпрому, відсутність прогресу у відновленні космічної галузі і стимулюванні високотехнологічної промисловості, а також невирішених проблем із локалізацією виробництва.
Обговорення результатів діяльності Міністра оборони викликало ще більше критики. Так, Андрія Тарана звинуватили у відкаті найважливіших оборонних реформ, провалі закупівель для ЗСУ та неналежному управлінні міністерством загалом.
Депутатка з Об’єднання “Справедливість” Соломія Бобровська вкотре нагадала про проблеми з харчуванням у Збройних Силах України. Передусім йдеться про постачання зіпсованих продуктів і нещодавню підозру заступнику міністра за спробу розкрадання 700 млн грн. Вона також озвучила низку інших питань щодо діяльності міністра та підсумувала: “Мені соромно, що ми сьогодні <його> не заслуховуємо і що Таран не дивиться нам в очі”.
Заступниця Голови Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла зазначила, що звільнення Андрія Тарана - це наслідок активного демократичного контролю парламенту за діяльністю Міністра. Вона наголосила, що новий очільник відомства обов’язково має бути цивільною, а не військовою людиною, - це стандарти НАТО. За її словами, профільний Комітет працює над законопроєктом щодо цивільного Міністерства оборони і впровадження ефективного парламентського нагляду за його діяльністю.
Передбачається, що нових очільників цих міністерств призначать вже завтра. Зокрема Міністерство оборони може очолити Олексій Резніков, а Мінстратегпром - Павло Рябікін.