Повернутись до новин
6 грудня, 2018
Драго Кос: кожна війна створює ідеальні умови для корупції
В інтерв'ю для Ukrlife.TV Член НАКО та Голова Робочої групи ОЕСР Драго Кос розповів про міжнародний досвід з протидії корупції, зв'язок між військовими діями та корупцією і небезпеку надмірної засекреченості оборонних закупівель та витрат.

Ведуча Людмила Немиря: Драго, Ви є членом Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони. Чи є корупція в оборонному секторі України?

Драго Кос: Сьогодні я робив презентацію на відкритті анти-корупційного заходу, у якій говорив про найбільш схильні до корупції сектори у світі. Сектору оборони не було у цьому списку. Звісно, всі знають, що там дуже багато корупції, тому що задіяно так багато грошей. Але у цьому секторі є певна специфіка – той факт, що різні корупційні схеми можна приховати під різними рівнями засекреченості. Ми у НАКО визначили чимало не просто випадків, а систем корупції, які мають місце у секторі безпеки і оборони України. По-перше, через це Україна втрачає дуже багато грошей. По-друге, від цього потерпають військові на передовій, чоловіки та жінки. Якщо ж зосередитися на позитивних моментах, то можливостей для покращення ситуації з корупцією в України – дуже багато.

Ведуча: Яка існує залежність між війною та корупцією, адже інколи війна стає дуже вигідною і може стати джерелом корупції, котру дуже складно зупинити? Чи може такий Комітет, як Ваш, реально протистояти такій корупції чи принаймні говорити про неї?

Драго Кос: Будь-яка війна створює ідеальні умови для корупції. Те, що неможливо у мирний час, стає дуже простим і можливим у стані війни. Нестача ресурсів у часи війни дає можливість певним людям дуже сильно збагатитися. Після кожної війни ми бачимо, що деякі люди дійсно стали дуже багатими. Ми у НАКО маємо справу із цими питаннями також. Наприклад, ми опублікували доповідь про нелегальну торгівлю через лінію розмежування на Донбасі. Якби не було цієї лінії розмежування, у контрабандистів не було б таких можливостей, наживатися на різниці цін на українській території і окупованій. В Україні багато людей заробляють дійсно брудні гроші на війні, але так само відбувається і на іншій стороні за лінією розмежування. Через війну Україна витрачає величезні суми грошей на закупівлю сучасного озброєння та боєприпасів. І що більше витрачається грошей на це, то більші заробітки корумпованих хлопців. Але є одна річ, яку я ніяк не можу зрозуміти. Україна наближається до Євросоюзу. І Україна вже дуже близько до НАТО. Це означає, що Україна може закуповувати озброєння у цих країнах напряму. Попри це, Україна досі використовує посередників, що підвищує закупівельні ціни у десятки разів.

Ведуча: Чи означає це, що українці можуть покладатися на Ваш комітет як на один із органів, що опосередковано борються із корупцією в Україні?

Драго Кос: Я був би дуже щасливий, якби це було саме так, але ми маємо обмежені спроможності. Що ми можемо, то це проводити розслідування. Ми можемо передати отриману інформацію до відповідних структур і ми можемо здійснювати вплив на Міністерство оборони. Зокрема, на міністра оборони Степана Полторока, і він вже проводить певні зміни. Наприклад, коли ми опублікували наше розслідування про корупційні схеми у житловому забезпеченні ЗСУ, а наразі понад 47 тисяч військовослужбовців чекають на житло від Міністерства оборони. Тож ми оприлюднили наше дослідження, і міністр скасував контракти із шістьма компаніями-забудовниками буквально через пару тижнів. Тож як бачимо, є речі, які можна ефективно вирішувати. Ми будемо намагатися активізувати нашу діяльність, тому що що більше грошей Україна витрачає на війну, то більше вкрадуть. Якщо ми хоч частково можемо попередити це, то вже вважатимемо, що ми досягли нашої мети.

Ведуча: На Вашу думку, чи зможе Україна суттєво просунутися у боротьбі з корупцією, доки у країні триває війна?

Драго Кос: Добре, що влада, зокрема, міністр оборони України, розуміє, які корупційні ризики існують у часи війни. Я маю досвід в Афганістані, і я добре пам’ятаю, що Сполучені Штати не хотіли мати справу із проблемою корупції, доки там тривала війна. Внаслідок цього ми бачили ситуацію, коли зокрема і американська армія зазнавала тяжких втрат на полі бою, саме через корупцію. Наведу приклад. Талібан та Аль-Каїда заробляли величезні гроші саме завдяки корупції, тому що ніхто не вирішував проблему корупції. Тож вони витрачали ці гроші на те, щоб придбати зброю, підкупити людей, щоб зайти у провінцію. Все те, із чим не хотіли мати справу американці, обернулося проти них. Тож цей урок вже засвоїли. І я щиро сподіваюся, що у Міністерстві оборони добре розуміють ризики корупції у часи війни. Те, що я бачу зараз, дає мені певну надію на оптимізм. Тому що справді, зараз ми отримуємо запити від Міноборони, зокрема, міністра, де він озвучує: ось тут є проблема, чи не могли б Ви допомогти нам? Ще одна проблема, із якою ми маємо боротися, це надмірна засекреченість, зокрема, закупівель та військового обладнання.

Ведуча: А в інших країнах теж існує така засекреченість, чи лише в Україні?

Драго Кос: Ні, є чимало країн, де ви прозоро бачите, скільки танків чи літаків країна закуповує завдяки бюджету на потреби армії, і скільки це коштує. Безумовно, Україна знаходиться у стані війни, існують причини для певної секретності. Але я все одно не розумію, чому до військової таємниці необхідно відносити вартість та обсяги пального, яке закуповує країна. Якщо говорити коротко, то є речі, які мають залишатися секретними, з точки зору національної безпеки. Але решта має залишатися прозорою. Багато людей використовують цю необгрунтовану конфіденційність, щоб заробити на цьому дуже багато грошей.
Переглянути інтерв'ю повністю: https://www.youtube.com/watch?time_continue=154&v=Frbtp2cmJ68