Повернутись до новин
27 травня, 2019
Громадські активісти представлять Президенту консолідовану позицію щодо реформи Укроборонпрому
27 травня 2019 в Українському кризовому медіа-центрі відбулася прес-конференція на тему “Що робити з Укроборонпромом? Напрямки та цілі реформи”.  

В обговоренні проблем оборонно-промислового комплексу (ОПК) взяли участь екс-заступник Міністра оборони України Юрій Гусєв, екс-Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус, Генеральний секретар НАКО Олена Трегуб, президент UARPA Ігор Кабаненко, Голова Ради волонтерів при Міноборони в 2014-2017 Давід (Браун) Арахамія, бізнесмен та громадський діяч Станіслав Людкевич, Денис Гурак екс-заступник Генерального директора УкрОборонПром, експерт з питань оборонного будівництва та безпеки Майдану закордонних справ Олександр Поліщук, військовий експерт Валентин Бадрак, засновник експертної організації StateWatch Олександр Лємєнов та голова StateWatch Гліб Канєвський.

За підсумками прес-конференції було узгоджено представити Президенту України Володимиру Зеленському консолідовану позицію щодо необхідних реформ в ОПК, зокрема, в державному концерні «Укроборонпром». Для цього необхідно створити робочу групу, яка має стати платформою для визначення ключових рекомендацій громадянського суспільства з рефор у сфері ОПК. Ці рекомендації планують передати Верховному Головнокомандувачу через його представника Айвараса Абромавічуса.

Серед ключових кроків, необхідних для реформування українського ОПК, - незалежний міжнародний аудит «Укроборонпрому». На цьому наголосив екс-Міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавічус. Він запевнив, що у світі немає жодної компанії, яка б мала контрагентів і залучала кошти в банках, і при цьому не проходила б міжнародний аудит: «И Astarta, и Кернел, и Мироновский Хлебопродукт всегда проходят аудит, все наши нормальные компании в любом секторе. Для того, чтобы вычислить контрагентов, которые по непонятным офшорам деньги прячут, нужен финансовый аудит Большой четверки. Компания с миллиардным оборотом в долларах, конечно, должна себе позволить аудит. Первый подороже, конечно, и потом каждый год».

Водночас, необхідно також впровадити стандарти Організації економічного співробітництва та розвитку відносно Наглядової Ради державного концерну, - зазначила Генеральний секретар НАКО Олена Трегуб: «У Наглядовій Раді є п'ятеро людей, втім практично вона не є дієздатною. Немає незалежних членів, Наглядова Рада працює на громадських засадах без зарплати. По факту, корпоративного управління в «Укроборонпромі» немає.

Позицію Генсека НАКО підтримав екс-заступник Міністра оборони України Юрій Гусєв. Він сказав, що Наглядовова Рада «Укроборонпрому» не відповідає зразкам ефективного корпоративного управління: «Це є імітація корпоративного управління, там де власник призначає своїх людей у Наглядову Раду, і ця Наглядова Рада ніяким чином не впливає на ефективність діяльності Укроборонпрому».

Відтак, більшість спікерів заходу погодилися із позицією щодо найперших  кроків з реформування Укроборонпрому. Це передусім зміна менеджменту концерну, впровадження ефективної Наглядової Ради та стандартів ефективного корпоративного управління та початок міжнародного аудиту. Експерти також погодилися, що без масштабного реформування сектору ОПК не буде успішного Укроборонпрому. Це великий обсяг роботи, - каже Олена Трегуб і сподівається, що у команди Президента Зеленського буде і розуміння, і політична воля для таких змін.