Повернутись до новин
30 вересня, 2021
НАКО представила експертам попередні результати аналітичного дослідження з секретності

В обговоренні взяли участь представники державних органів влади (зокрема, Міністерства оборони та Служби безпеки України), Парламенту, міжнародної спільноти та незалежні експерти.
Автори дослідження навели конкретні приклади, коли обмеження доступу до інформації може слугувати зручною ширмою для приховування зловживань чиновників. Вони наголосили, що надмірна і необгрунтована засекреченість зменшує можливості для демократичного цивільного контролю у сфері безпеки та оборони України та створює загрозу національній безпеці держави.
Вони також зазначили, що наразі СБУ є суб’єктом, який одночасно встановлює режим секретності, контролює дотримання цього режиму та відповідає за його зняття, і це призводить до надмірної концентрації владних повноважень. А відсутність належних механізмів для викриття порушень та їх об'єктивного розслідування консервує злочинні практики.
НАКО наголошує на тому, що українське законодавство у питанні засекречування інформації має рівнятися на найкращі світові практики, зокрема, принципи Цване. Інформація має бути таємною лише за умови ризиків нацбезпеці. Жоден орган влади не може звільнятися від вимог розкриття інформації. А викривачі корупції у сфері нацбезпеки не мають підлягати кримінальній відповідальності, якщо суспільний інтерес переважає шкоду від оприлюднення інформації, яку тримали засекреченою. Присутні експерти з питань доступу до публічної інформації підтримали таку позицію НАКО.
Попередні результати дослідження обговорювалися в закритому режимі. НАКО врахує рекомендації експертів у процесі підготовки остаточних рекомендацій. Аналітичне дослідження планується презентувати публічно у жовтні 2021 року.