Об’єднаний національно-міжнародний комітет визначив курс на підвищення прозорості та підзвітності у найбільш життєво важливому секторі країни
25 жовтня 2016 р., Київ | Незалежний Антикорупційний Комітет з питань оборони (НАКО)
НАКО провів своє перше засідання у Києві минулого тижня та представив свій намір боротися із корупцією в українському оборонному секторі. Комітет складається із шести членів: трьох українських – Севгіль Мусаєва, Володимир Огризко, Олег Рибачук (співголова) та трьох міжнародних – Джен Тім Еванс, Драго Кос (співголова) та Джеймс Вассерстром.
«Плата за корупцію в оборонному секторі України – життя громадян, - наголосив Олег Рибачук. Наші солдати і громадяни заслуговують на ефективне, підзвітне Міністерство оборони, яке працює на благо країни. Тому нашою метою є допомогти Міністерству досягнути наміченої цілі».
Комітет розробить стратегію на 2017-2018р.р. Його повноваження, узгоджені в четвер 20 жовтня, включають в себе аналіз і оцінку зусиль по боротьбі з корупцією в оборонному секторі, розробку рекомендацій, звітування перед українською владою і громадськістю, сприяння прозорості та зміцненню структури підзвітності. Пізніше цього року громадяни і військовослужбовці матимуть змогу анонімно повідомляти до Комітету про корупцію.
В якості першого кроку НАКО підготує звіт про уроки, вивчені в інших груп моніторингу, в тому числі Комітету по моніторингу та оцінці в Афганістані. Він також буде здійснювати аналіз корупційних ризиків і механізмів для моніторингу у сфері безпеки та військової допомоги. Опираючись на висновки за 2015 р. Індексу антикорупційної політики в оборонному секторі (Government Defence Anti-Corruption Index, GDACI), підготований в рамках Програми протидії корупції у сфері безпеки і оборони Тrаnsраrеnсу Іntеrnаtiоnаl – Велика Британія (Transparency InternationalDefence&Security Programme, TI-DSP), Комітет надасть рекомендації для включення їх до Річної національної програми на 2017 рік.
«В Афганістані та Іраку я бачив, як корупція впливає на хід військових операцій. Без доброчесності армія не може функціонувати ефективно. І тому нашою метою на довготривалий час є надання допомоги українським оборонним силам для захисту українського населення і самої країни», - говорить генерал-полковник Джен Тімоті Еванс, колишній командир Об`єднаного корпусу швидкого реагування НАТО.
Ідея створення спеціалізованого органу з моніторингу базується на вивченні попередніх зусиль в Афганістані, Гватемалі і Палестині. Члени комітету були обрані спільною колегією із представників TI України і програми TI щодо оборони і безпеки після публічного заклику до номінацій на початку цього року.
НАКО є спільним проектом програми Програми протидії корупції у сфері безпеки і оборони Тrаnsраrеnсу Іntеrnаtiоnаl (TI-DSP), яка базується в Лондоні, і TI України, він здійснється за підтримки Міністерства закордонних справ Нідерландів.
Інформація про колегію
Біографії членів НАКО:
Генерал-лейтенант Тімоті Еванс CB CBE DSO: Генерал-полковник Британської армії, колишній командир Об’єднаного корпусу швидкого реагування НАТО.
Драго Кос (співголова): колишній уповноважений представник з питань боротьби із корупцією у Словенії, колишній голова GRECO та діючий голова робочої групи з питань хабарництва ОЕСР. «Я приїжджав до України протягом 15 років, і вже під час першого візиту я відчув, що країна готова до реальних змін – отже настав час починати роботу в оборонному секторі також».
Севгіль Мусаєва: головний редактор інтернет-видання «Українська правда» та автор звітів-розслідувань для Reuters, Форбс Україна та Проекту із розслідування корупції та організованої злочинності. «Я усвідомила проблему слабкості оборонного сектору нашої країни в той момент, коли був анексований Крим. Тому для мене особисто важливо, щоб наша армія стала більш прозорою та ефективною».
Олег Рибачук (співголова): голова Правління Centre UA, спів ініціатор руху «Чесно» та колишній Віце-прем’єр-міністр з питань європейської інтеграції та Голова Адміністрації Президента.
Володимир Огризко: колишній Міністр закордонних справ, перший заступник Секретаря РНБО України. «Ми гостро потребуємо міжнародної підтримки для боротьби з корупцією в Україні».
Джеймс Вассерстром: колишній голова наглядової ради комунальних підприємств Місії ООН у Косово, старший радник з питань боротьби із корупцією при Посольстві США у Кабулі, стратегічний радник та керівник напрямку боротьби із корупцією, Спеціальний генеральний інспектор США з реконструкції Афганістану. «Країни, які мають військові конфлікти, насправді мають величезні можливості для брудної діяльності, особливо корупції, спекуляції і кричущої безгосподарності. Я з нетерпінням чекаю створення цього органу».
Контактні особи:
Укр. – Севгіль Мусаєва, sevamusaeva@gmail.com, +380 502171817
Англ. – Лія Вавро, leah.wawro@transparency.org.uk, +44 789 4219638