Повернутись до новин
28 лютого, 2023
Західні компоненти для зброї і надалі постачали до Росії після повномасштабного вторгнення

Компоненти для російської зброї, вироблені на Заході, надходили до Росії ще тривалий час після початку повномасштабного вторгнення. Йдеться переважно про товари так званого подвійного призначення (ті, що не призначені для використання у військовому секторі, але можуть там застосовуватись), водночас йдеться і про західні компоненти цивільного призначення. Зокрема, ці компоненти використовувалися у ракетах, якими Росія імовірно обстрілює Україну.

Про це свідчать дані нового спільного звіту Міжнародного партнерства з прав людини (IHPR) та Незалежної антикорупційної комісії (НАКО).  Звіт складається із трьох розділів. Перший – присвячений дослідженню воєнних злочинів, імовірно скоєних Росією в Україні. Експерти вивчали обставини 10 масованих минулорічних атак на українські міста, під час яких загинули 70 людей. Це, зокрема ракетні удари по Вінниці у липні, по Харкову у серпні і й обстріл Києва у жовтні.  

Другий розділ дослідження - аналіз компонентів, вироблених західними компаніями, котрі містяться у російській зброї. Такі деталі були виявлені у ракетних комплексах “Іскандер”, стратегічних крилатих ракетах “Ха - 101”, реактивних системах залпового вогню “Торнадо”.

За даними, які виявила і проаналізувала НАКО, до складу російської крилатої ракети “Калібр” входять компоненти виробництва 11 іноземних компаній. Серед яких - 9 американських, а також швейцарська і тайванська.

Незабаром НАКО також оприлюднить окремий звіт, у якому ми детально опишемо західні компоненти російських "Калібрів" та інші західні комплектуючі у зброї та військовій техніці Росії.

Третій розділ дослідження присвячений трафіку компонентів подвійного призначення до Росії. 

За даними експертів, три західні технологічні компанії вже аж у листопаді 2022 року продовжували експортувати до Росії тисячі компонентів на мільйони доларів. Дані з торгівлі товарами свідчать про те, що компоненти, вироблені Harting, Trimble і TE Connectivity, продовжували імпортувати в Росію станом на листопад 2022 року: через офіційних дистриб’юторів або через треті країни, такі як Гонконг та Туреччина.

У підсумку автори звіту надають кілька рекомендацій політикам і бізнесу:

1. Розпізнати та публічно визнати існування проблеми;

2. Здійснити ретельний та комплексний перегляд  санкцій та заходів експортного контролю;

3. Покращити “належну перевірку”, “знати свого клієнта” та відстежувати кінцевих користувачів товарів подвійного призначення та їхніх компонентів.

Примітка для редакторів:

• Кейси для аналізу ймовірних воєнних злочинів були взяті з широкого набору даних про інциденти, зафіксовані IPHR після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у лютому 2022 року.

• Кожен приклад було класифіковано за типом порушення міжнародного гуманітарного права, із супровідними відеоматеріалами та іншими доказами, перевіреними та заархівованими.

• Автори звіту не стверджують, що вищезазначені компанії причетні до будь-яких юридичних зловживань. Оцінка будь-яких правових наслідків виготовлення будь-якого з компонентів товарів подвійного призначення, які були використані у російській зброї в рамках імовірного воєнного злочину, або його подальшого експорту до Росії, виходить за рамки цього звіту. Звіт опубліковано з єдиною метою висвітлити моральні та етичні проблеми, заохотити до подальшого обговорення та закликати до кращої належної перевірки бізнесу та оцінки ризиків.

• З усіма запитами ЗМІ звертайтеся за адресою edieniezhna@nako.org.ua

Автори:

• Міжнародне партнерство з прав людини (IPHR) є незалежною неурядовою організацією, заснованою у 2008 році. У Брюсселі, Києві та Тбілісі IPHR тісно співпрацює з групами громадянського суспільства у Східній Європі, на Південному Кавказі та в Центральній Азії, порушуючи проблеми прав людини на міжнародному рівні, та сприяє повазі до прав уразливих груп. IPHR документує жорстокі злочини, скоєні в контексті війни Росії проти України з 2014 року, і використовує зібрані докази для того, щоб притягнути винних до відповідальності.

• Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) є добровільною, некомерційною, позапартійною організацією, яка має на меті зменшити можливості для корупції у секторі оборони України завдяки ретельним дослідженням, ефективній адвокації та підвищенню обізнаності у суспільстві. НАКО було створено як проєкт Програми оборони та безпеки Transparency International (TI) у 2016 році, а нині НАКО є самостійною організацією в рамках глобального руху TI. У листопаді 2022 року НАКО співпрацювала з Wall Street Journal, щоб викрити ланцюжок постачань західних компонентів, що входять до складу іранських безпілотників.

Читайте звіт за посиланням ( англійською)