Повернутись до новин
26 червня, 2018
Новий парламентський комітет має забезпечити нагляд за СБУ - НАКО
21 січня 2018 р. Верховна Рада прийняла Закон про національну безпеку України.

UA:TV поспілкувався з Генеральним Секретарем НАКО Оленою Трегуб, щоб дізнатись, які зміни цей закон передбачає для Служби безпеки України. Трегуб зазначила, що найбільше резонансний аспект для суспільства – це початок реформи СБУ. Він же зараз і привертає найбільшу увагу міжнародних партнерів. Трегуб пояснила, що новий закон про Службу безпеки України мають прийняти до 21 грудня 2018 року. Але додала, що певні зміни Закон про національну безпеку передбачає вже зараз. Раніше СБУ була правоохоронним органом спеціального призначення, а після прийняття закону це буде орган спеціального призначення з правоохоронними функціями.

Здебільшого, СБУ обмежиться чотирма завданнями: протидією розвідувально-підривній діяльності, боротьбою з тероризмом, підтримкою контррозвідки та захистом державної таємниці. Але Трегуб зазначає, що СБУ залишається відповідальною за контррозвідувальний захист економічної безпеки держави. І наголошує, що це може створювати умови для неправомірних та корупційних атак на бізнес. Відповідно до Закону про національну безпеку, СБУ буде підзвітною  Верховній Раді, пояснює Генеральний Секретар НАКО.

Трегуб зазначила: «Створять новий комітет, щоб здійснювати демократичний парламентський контроль над органами розвідки. Наприклад, депутати - це цивільні особи, які мають доступ до державної таємниці». Генеральний Секретар зазначила, що у випадку подібних незаконних дій, Комітет матиме доступ до всіх документів стосовно таких справ: "Комітет проаналізує, як приймали таке рішення, чому ту чи іншу компанію звинувачують, наприклад, у зв'язках з країною-агресором або терористичними групами. Це дозволить помістити СБУ в цивілізовані рамки, саме цього очікують від України міжнародні партнери".

«Зараз є два листи від західних партнерів, зокрема, від НАТО, делегацій США та ЄС, де наші партнери наголошують, що реформа СБУ є надзвичайно важливою для України, і що Закон про національну безпеку має запустити цю реформу», - підкреслила Трегуб.