Повернутись до новин
11 лютого, 2022
Парламент погодив трирічний план закритих оборонних закупівель на 2022-24 роки

Це значний крок уперед до осучаснення процедур оборонних закупівель. Трирічний план стосується закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, які здійснюються за закритою процедурою. Він дасть можливість планувати розвиток систем озброєння та більш ефективно використовувати державні кошти, які витрачають на обороноздатність України.

Іншими словами, вперше в історії України Міністерство оборони не планує закупівлі “від тепер на тепер”, а має чіткий план, який дозволяє виробникам вибудовувати свою стратегію виробництва та взаємодії з міністерством.

При цьому відкритим наразі залишається питання, як часто будуть переглядати цей трирічний план. Попередній досвід свідчить про те, що державне оборонне замовлення (ДОЗ) у попередні роки коригували занадто часто. На це нарікали як виконавці ДОЗу, так і експерти від громадянського суспільства.

Трирічний план передбачений законом «Про оборонні закупівлі», який був прийнятий ще у липні 2020 року, а набув чинності з першого січня 2021 року. Ексміністр оборони Андрій Таран за своєї каденції не зміг затвердити такий документ. Загалом Міноборони знадобилося більше року, щоб почати втілювати у життя положення Закону України «Про оборонні закупівлі». 

Нагадуємо, що досі закупівлі озброєння та військової техніки в Україні залишаються повністю секретними. Це унеможливлює антикорупційний контроль за такими закупівлями.

Незалежна антикорупційна комісія (НАКО) була залучена до розробки нового законодавства у сфері оборонних закупівель, зокрема, закону про оборонні закупівлі. У разі якісної імплементації закон має мінімізувати корупційні ризики в секторі оборони: 

  • Забезпечити відкритість процедур оборонних закупівель.
  • Підвищити прозорість планування.
  • Запровадити дієвий громадський та демократичний цивільний контроль.

Один з напрямків діяльністі НАКО - зниження корупційних ризиків в оборонних закупівлях. НАКО просуває якісне виконання раніше ухвалених законів у сфері оборони, спрямованих на просування прозорості і принципів доброчесного врядування. НАКО також підтримує уряд у впровадженні ключових реформ і здійснює громадський моніторинг оборонних закупівель.