Повернутись до новин
21 березня, 2023
Скандал із закупівлями для ЗСУ спонукає Україну підвищити прозорість

Після того, як у січні українські журналісти заявили, що Міноборони України закуповує продовольство для військових за завищеними цінами, очільник відомства Олексій Резніков пообіцяв провести давно необхідну реформу закупівель відомства, незважаючи на війну, яка триває.  І хоч перші кроки для забезпечення прозорості МОУ, а також уряд і парламент вже зробили, потрібні більш «радикальні» реформи, пише Euromaidan Press. 

Загалом для повної модернізації міністерству, яке було одним із найменш реформованих інститутів, потребує ще кількох радикальних реформ, зазначають голова StateWatch Гліб Каневський та виконавча директорка Незалежної антикорупційної комісії України Олена Трегуб. 

Зокрема, вони наголошують на важливості створення державного підприємства як єдиного органу оборонних закупівель у складі МОУ. Головна мета цієї організації - сприяти здоровій конкуренції між місцевими та іноземними постачальниками шляхом полегшення торгів і забезпечення оптимального балансу між вартістю та якістю. При чому Президент України Володимир Зеленський уже зобов’язався створити таку структуру в рамках закону «Про оборонні закупівлі» у 2020 році. Деякі положення цього закону все ще очікують імплементації.

Завдання створити єдиний закупівельний орган, який здійснює закупівлі та реалізує політику у сфері оборонних закупівель, міститься і у останній Річній національній програмі під егідою Комісії Україна-НАТО. Програма продовжує фокусуватися на створенні системи професійного навчання у сфері закупівель до 2025 року. 

Крім того, у Державній антикорупційній програмі на 2023-2025 роки, розробленій НАЗК спільно з вітчизняними експертами за підтримки ЄС, містяться прострочені пропозиції для Міноборони щодо впровадження автоматизованої системи обліку та моніторингу витрат та якості палива. Щоб цінний ресурс не втрачали під час транспортування техніки. Такі системи з використанням GPS-трекерів роками практикують приватні АЗС, але досі не впровадило оборонне відомство.