Повернутись до новин
22 листопада, 2022
У сенаті Франції обговорили реформи української оборонки та стратегію перемоги у війні з Росією

Питання енергетики, безпеки і національної ідентичності України обговорили під час конференції, “Яким буде майбутнє України? Енергетика, безпека, ідентичність”. 

Конференція відбулася у Парижі 14 листопада 2022 року. За підсумками прес-конференції впливовий французький журнал Diplomatie опублікував спеціальний випуск, присвячений виключно цим питанням. 

Конференцію відкрив вітальним словом віце-президент Сенату Франції Роджер Карутчі. 
 


 

“В Україну стукає війна, і в таких умовах Україна мужньо захищає порядок денний демократії”, - зазначив він. Тому, за його словами, важливо організовувати такі конференції за участі представників України та Франції, щоб підтримати Київ у цій боротьбі.

Надія Сологуб, Голова міжпарламентської групи дружби Франція-Україна при Сенаті наголосила, що військова допомога Україні не повинна зменшитися. Вона додала, що це не лише її позиція, але й багатьох партнерів. “Ми не можемо не покарати тих, хто постійно порушує права людини і міжнародне право”, - сказала Сологуб.

Під час панелі, присвяченій безпеці, спікери обговорили причини стійкості України перед повномасштабною агресією росії та потреби нашої країни для подальшої боротьби. Так, генерал-лейтенант Мішель Яковлєв, колишній Голова штабу командування Об’єднаними збройними силами НАТО у Європі, розповів, що він і більшість його колег були вражені тим, наскільки російська армія була не підготовлена до наступу. 

Виконавча директорка НАКО Олена Трегуб говорила про те, що серед причин, які послабили росію і її армію, - відсутність реформ у секторі безпеки і оборони, подібних до реформи прозорості, яку здійснює Україна в оборонно-промисловому комплексі.   

Незалежний експерт з питань оборони Володимир Даценко, який у співпраці з НАКО підготував статтю для спец-випуску Diplomatie про Україну, акцентував увагу слухачів на тому, що збройний опір Росії наразі чинить вся українська нація. Вся країна стала армією, - вважає Даценко. Інша важлива складова рецепту стійкості України у боротьбі проти Росії - це маневреність нашої стратегії, котра допомагає не просто стояти на одному місці, захищаючись, а й рухатися та перемагати. 


 

Безумовно, допомога країн НАТО радикально вплинула на війну і допомогла Україні вистояти у боротьбі, - наголосив Доценко. Він додав, що було чимало пересторог і сумнівів, чи допоможуть Україні ті чи інші види озброєнь. При цьому він переконаний, що світ побачив, наскільки ефективно українська армія використовує отримане озброєння і наскільки воно допомагає стримувати росію. Наприклад, завдяки наданим стінгерам російська авіація вже не намагається атакувати так масово, як раніше.

Олена Трегуб розповіла, що Україна та іноземні партнери зараз працюють над тим, щоб запустити спільне виробництво озброєнь за межами української території. При цьому вона наголосила, що військова допомога від іноземних держав має надходити без затримок, щоб допомогти Україні протистояти російській агресії і надалі. Жодних пауз у короткостроковій перспективі не має бути. “Ми не можемо чекати, поки Україна разом з партнерами запустить спільні оборонні підприємства на безпечних територіях разом з партнерами. Озброєння потрібне нам зараз”, - додала вона. 

На думку Мішеля Яковлева, нинішня стратегія НАТО є великою поразкою. Він згадав 2014 рік, коли росія анексувала Крим і почала гібридну війну на Донбасі. Він розповів, що тоді у НАТО була велика група людей, які хотіли уникнути конфронтації з росією, аби лише не починати 3-тю світову, і тому пропонували зачекати. Яковлєв наголосив. що зараз світ побачив наслідки цієї стратегії.  

Французький дослідник Флоран Пармент’є говорив про необхідність досягти сталого та довготривалого миру на противагу перемир’ю. Він зазначив, що це має бути мир за принципом справедливості, поганий мир не є прийнятним рішенням. Він розповів, що на Заході нині є дві групи людей, представники так званої партії миру і партії справедливості. Пармент’є зазначив, що попри економічні труднощі у багатьох країнах, державам Заходу наразі вдається тримати єдиний фронт у підтримці України. При цьому дослідник не очікує швидкого і легкого миру, адже декілька спроб вже було і вони провалилися.

Усі спікери цієї панелі було одностайні у своєму заклику до колективного Заходу продовжити підтримку України, зокрема, озброєнням. Без цього ефективна протидія російській агресії і перемога у війні будуть неможливими. Зокрема, через те, що більшість озброєнь, які Україна мала станом на початок війни, вже були втрачені під час бойових дій. 

Із прикінцевим словом виступила лауреатка Нобелівської премії миру, Голова Центру Громадянських Свобод Олександра Матвійчук. Вона поділилася своїм досвідом документування військових злочинів росії і закликала притягнути до відповідальності у міжнародних трибуналах всіх військових злочинців, зокрема, президентів росії та білорусі володимира путіна та олександра лукашенка.

Це була перша велика конференція про Україну у Парижі з початку великої війни росії проти України. Конференція була організована французькою неурядовою організацією Eastern Circles спільно з впливовим французьким журналом Diplomatie. Партнери та співорганізатори заходу: Сенат Франції, Фундації Відкритого Суспільства та Євразійська ініціатива з миру та розвитку. 

НАКО висловлює подяку Eastern Circles за запрошення до дискусії та організацію низки зустрічей з представниками міністерства оборони Франції. Візит співробітників НАКО до Парижу відбувся за підтримки Посольства Великої Британії в Україні та Спеціального радника Великої Британії з оборони.