Повернутись до новин
12 квітня, 2023
“Ветерани різні. Перемога одна”

На вулицях українських міст розмістили борди з українськими ветеранами з повагою до всіх, хто робить Україну сильнішою. Таку інформаційну кампанію запустив Український ветеранський фонд Мінветеранів за підтримки НАКО – Незалежної антикорупційної комісії.

Над фотопроєктом працював відомий захисник Дмитро Козацький із позивним Орест, боєць полку «Азов», чиї фотографії з Азовсталі облетіти світ. Разом із командою комунікаційників УВФ він розробляв концепцію символічних сюжетів — підкреслити відкладені мрії ветеранів, те, що герої змушені були поставити на паузу через війну, і те, за що нині боряться. Це  перший після полону всеукраїнський проєкт, у якому він узяв участь. 

Суспільство поважає ветеранів, відчуває до них гордість та вдячність. Разом із тим, у суспільстві зберігається низка стереотипів щодо військовослужбовців, тож тема дискримінації різних соціальних груп у ЗСУ залишається на порядку денному. Про це свідчить опитування “Питання дискримінації різних соціальних груп у ЗСУ, 27-29 березня, 2023”, зробленого соціологічною групою «Рейтинг».

Висвітлені суспільні позиції або прямо суперечать одна одній, або ж побутують в кордонах стереотипів. Мінімізувати цей дисонанс - завдання соціальної реклами “Ветерани різні. Перемога одна”. Вона покликана заявити широкій аудиторії про повагу, недискримінацію та про рівність до захисників і захисниць України на прикладах реальних героїв проєкту.

«Ставлення до ЛГБТ+ осіб викликає питання. З початку повномасштабного вторгнення воно стало більш нейтральним. Однак, якщо особа служить у ЗСУ – ставлення в рази покращується. Суспільство підтримує ідею надання рівних прав для партнерів ЛГБТ-військовослужбовців, бо в більшості переконане, що такі бійці і бійчині зазнають суттєвої дискримінації», – зауважує Руслана Величко-Трифонюк, Перша заступниця Виконавчої директорки Українського ветеранського фонду .

Подібна динаміка спостерігається у питанні представників національних меншин: якщо вони служать у ЗСУ – ставлення суспільства в рази покращується. Однак, питання щодо можливості представника національної меншини очолювати український підрозділ у рядових респондентів викликає сумніви. Це при тому, що загалом суспільство переконане — представники етнічних меншин не зазнають дискримінації під час проходження служби.

«За даними опитування, суспільство переважно погоджується з тим, що жінка може командувати бойовим підрозділом нарівні з чоловіком, то, разом з тим, побутує переконання, що жінкам-військовослужбовицям важче будувати кар’єру, ніж чоловікам, – підкреслює Виконавча директорка Фонду Наталія Калмикова, – до того ж, на думку співгромадян, жінці краще займатися небойовими задачами. Присвятити себе цивільному життю або ж службі у тилових частинах суспільство пропонує і ветеранам з інвалідністю.

Олена Трегуб, Генеральний секретар НАКО наголошує: «Тому ми хочемо звернути увагу на те, що відданість Україні та лідерство у захисті нашої країни – це речі , які не залежать від гендеру чи віку». 

Головне завдання цієї соціальної реклами — виховати у суспільстві повагу до ветеранів, незалежно від статі, віку, національності чи сексуальної орієнтації. 

Адже їх усіх об’єднує незборима риса — захист України у війні, яка триває вже довгих 9 років. 

Борди і сітілайти можна побачити у 7 містах України з півночі на південь, із заходу на схід, пам’ятаючи про те, що ветерани різні, але Перемога одна.

Проект створено за підтримки UK's Special Defence Advisory Team.