Повернутись до Дослідження і аналітика
22 червня, 2022
Закони, які ухвалила Верховна Рада України за 110 днів війни

Матеріал підготовлено у партнерстві з OSINT-ініціативою Molfar


За 110 днів війни Верховна Рада України ухвалила понад 100 законів з різноманітних питань  - від введення воєнного стану і змін трудового законодавства до встановлення винагороди за трофейну техніку та полегшення умов ведення бізнесу.

Пріоритетними напрямами стали

Аналіз роботи Верховної Ради вказує на декілька важливих тенденцій

  • стабільність роботи. У пленарних засіданнях бере участь переважна більшість депутатів. За різними оцінками, це понад 300 осіб. Всі засідання і голосування відбуваються  безпосередньо в приміщенні ВРУ. Відповідно, навіть в умовах воєнного стану робота Парламенту проходить у штатному режимі.
  • зниження публічності. Після 24 лютого 2022 року висвітлення роботи ВРУ стало більш стриманим. Дата, час і порядок денний засідань  не оприлюднюються, також відсутні поіменні результати голосування. Більшість засідань комітетів ВРУ проводиться в дистанційному режимі та у стислі строки.  Такий режим оприлюденння інформації, за словами керівництва ВРУ, повязаний, передовсім, з вимогами безпеки.
  • звуження поля для суспільного діалогу. З огляду на зниження публічності ВРУ і швидке проходження законопроєктів в комітетах, до їх розробки та оцінки не можуть ефективно долучатися громадянське суспільство та експерти. Враховуючи, що фокус парламентарів поступово зміщується з вирішення термінових завдань воєнного стану до більш стратегічних питань економічної стабільності і відбудови, необхідно розширювати можливості для збалансованого вироблення політик.
  • збереження тиску громадянського суспільства. Незважаючи на зменшення публічності підготовки рішень, інститути громадянського суспільства продовжують впливати на формування порядку денного парламенту. Так, завдяки публічному розголосу був відкликаний проєкт закону про розширення прав командирів на застосування зброї до підлеглих. Після оприлюднення публічної заяви про неприпустимий тон комунікації Уповноваженого ВРУ з прав людини про воєнні злочини, Парламент висловив Омбудсмену недовіру. Разом з тим, гострі публічні дискусії можуть бути використані ворогом для дестабілізації внутрішньої політики, саме тому надзвичайно важливо відшукати нові можливості для змістовного діалогу і підготовки рішень.
НАКО буде продовжувати моніторинг законодавчої діяльності ВРУ та підтверджує свою готовність до ефективної співпраці.